Hava ambulansı hayat kurtaracak!

Hava ambulansı hayat kurtaracak!

Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulansı ihalesini, Türkiye’nin havacılık ve özellikle helikopter alanında önde gelen şirketlerinden olan Saran Havacılık ile sivil havacılığın gelişmesini temel vizyonu olarak seçen THK Gökçen Havacılık ortaklığı kazandı.

Saran Havacılık pilot ortak olurken, anlaşmaya göre çalışma 12 Ağustos 2013 tarihinde 5 bölgede (Ankara, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır, Antalya) 5 Ambulans helikopter ile başlayacak. Sonrasında İzmir, Trabzon, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van’da ayrıca gerektiğinde yurt dışına da toplam 17 +2 (yedek) helikopter ile havadan hasta nakil operasyonu yapılacak.

Türkiye’de 2008 yılından bu yana verilen hava ambulansı hizmetinin bu sene yapılan ihalesinde kazanan, Türkiye’nin havacılık ve özellikle helikopter alanında önde gelen şirketlerinden olan Saran Havacılık ile THK Gökçen Havacılık ortaklığı oldu. Kamu sağlığı alanında dev bir adım olan projede Saran Havacılık pilot ortak olurken, çalışma 12 Ağustos 2013 tarihinde 5 bölgede (Ankara, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır, Antalya) 5 ambulans helikopter ile başlayacak. Sonrasında İzmir, Trabzon, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van’da ayrıca gerektiğinde yurt dışına da toplam 17+2 (yedek) helikopter ile havadan hasta nakil operasyonu 5 yıl süreyle yapılacak. Saran Havacılık ve THK Gökçen Havacılık ortaklığı tarafından 5 yılda 200 milyon dolar yatırım yapılacak projede, pilot, teknisyen, doktor ve sağlık memuru gibi görevlerde olmak üzere toplam 300’e yakın personel istihdam edilecek.
 
“Temel hedefimiz halkımıza hak ettiği hizmeti sağlamak”
 
Türkiye’de şu an için 17 farklı bölgede hava ambulansı hizmeti verildiğini belirten Saran Holding Özel Projelerden Sorumlu Direktör Kor Kurt Akın “Saran Havacılık olarak temel hedefimiz halkımıza en iyi şekilde, hak ettiği hizmeti sağlamaktır.” derken sözlerine şu şekilde devam etti: “Saran Havacılık olarak A.B.D'nin en büyük helikopter üreticisi ve dünyanın en çok satan helikopter firması olan Bell Helicopter’in Türkiye temsilciliğini yürütüyoruz. Türkiye’nin en önemli helikopter filosuna sahibiz ve bunu Türkiye’ye en iyi şekilde hizmet edecek şekilde her alanda kullanıyoruz, kullanılmasına destek oluyoruz. THK Gökçen Havacılık ile ortaklığımız neticesinde kara yolu ile ulaşımın güç olduğu alanlarda acil durum gerektiren vakalara hızlı ve etkin müdahalenin gerçekleşmesine destek olacağız. İnsanların hayatlarına doğrudan etki edecek böyle bir çalışmanın içerisinde olmak bizim için gurur kaynağı.” 
 
“Saran Havacılık ve THK Gökçen Havacılık ortaklığı ile bayrağı daha ileri taşıyacağız.”
 
Konuyla ilgili görüşlerini belirten THK Gökçen Havacılık Genel Müdürü Faruk Volkan Yılmazer ise “Havacılık sektöründe sahip olduğumuz birikim ve tecrübe sayesinde devraldığımız ambulans helikopter hizmet ihalesinde, halkımıza profesyonel sağlık hizmetini, süratli ve zamanında müdahale ile en üst seviyede teknoloji ve konfor sağlayarak sunmak için tüm imkanları seferber edeceğiz” dedi. Tüm Türkiye sathında teşkilatlanmış Acil Sağlık Hizmetler Genel Müdürlüğüne bağlı 112 çağrı merkeziyle sağlanacak entegrasyon sonucu, 
 
 
ambulans talebiyle gelen çağrıların en kısa sürede değerlendirileceğini, ve birkaç dakika içinde, hava ambulanslarının olay yerine gitmek üzere havalanacaklarını belirtti. 
 
Genel Müdür F. Volkan YILMAZER; HEMS operasyonu olarak adlandırılan bu hizmetlerin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılarak sürekli geliştirilmesi ve Türk halkının sağlık hizmetlerinde kalite ve sürat ile zamanında müdahale konusunda diğer Avrupa ülkeleri ile yarışır bir konuma gelmesi için tüm imkanların seferber edileceğini ve en üst teknoloji hava araçları ile ekipmanların kullanılacağını ifade etti.
 
Copyright © 2014 MES Tıbbi Cihazlar Sanayi Ticaret ve İthalat Ltd. Şti.

Kazım Karabekir Cad. Başkent İş Merkezi No: 91/81-82-83 İskitler 06060 Ankara • Tel: +90 ( 312 ) 384 24 73 (pbx) • Faks: +90 ( 312 ) 384 24 08 • E-Posta: info@mes.com.tr • www.mes.com.tr

Web Tasarım: AdaNET
Ana Sayfa